V prejšnjem blogu si lahko prebrala več o sestavinah šampona, tokrat pa sem ti ustvaril blog o sestavinah balzama za lase. Nekaj komponent je enakih kot pri šamponu, na primer vlažilna sredstva in eterična olja, zato bom tukaj opisal samo tiste, ki so res specifične zgolj v balzamu za lase.
Rastlinska olja
Na koži in laseh imamo stalno prisotno naravno zaščitno plast maščob in glicerina (sebum). Ko si lase umijemo, odstranimo to naravno zaščitno plast olja. To dobro veste vse, ki imate barvane ali poškodovane lase in si brez uporabe balzama po umivanju las sploh ne morate razčesati.
Razlog za to je sicer večplasten. Eden od njih je, da šamponi zaradi pH vrednosti in površinsko aktivnih snovi odprejo »luske« na kotikuli lasu (zunanja plast lasu). Lasje torej zelo težko drsijo eden ob drugem, saj »odprte luske« povzročajo trenje in zatikanje. Lahko si predstavljaš, kot da je las sirkova metla in tako se več metel med seboj zatika, sploh ko jih želiš počesati oziroma poravnati.
Kisel pH balzama te luske vsaj deloma zapre, hkrati pa se nanje primejo molekule olj in sredstev za mehčanje in lažje razčesavanje las. To si lahko si predstavljaš na način, kot da bi sirkovo metlo oblekel v svileno obleko. Metle se med seboj zatikajo in prepletajo. Po tem, ko so enkrat »oblečene« v svilen plašč, pa lepo drsijo ena ob drugi. Lase je potrebno torej do neke mere po umivanju zopet naoljiti, navlažiti in okrepiti.
Mogoče gre za malo čudno primerjavo, ampak pomislil sem, da si boš morda na tak način lažje predstavljala, kaj se dogaja ob nanosu balzama na lase. Upam, da mi je uspelo.
Različna olja imajo različne lastnosti in funkcije v izdelkih. V Simeoninem balzamu so prisotna tri. Olje inkovskega oreščka, kokosovo olje in karitejevo maslo.
Za olje inkovskega oreščka so s študijami dokazali, da v dovolj visokem deležu (Simeona pa, mimogrede, ta delež dosega oziroma celo presega!) zmanjšuje lomljenje las in cepljenje konic. Kokosovo olje je zaradi svoje strukture eno redkih, ki prehaja v samo strukturo lasu in jo okrepi. To olje naredi lase bolj zdrave, sijoče in odporne na zunanje vplive (vir).
Karitejevo maslo sem v uporabil, ker povečuje mehkobo in sijaj las ter zmanjšuje razcepljenost konic. Obenem lase tudi nahrani, zato je posebej primeren za poškodovane lase (vir).
Sredstva za mehčanje in lažje razčesavanje las
Vsem tem sredstvom je skupno to, da imajo pozitiven (kationski) naboj, zaradi česar se oprimejo las, ki imajo negativen (anionski) naboj. Na lasu naredijo nekakšno oblogo, ki traja do naslednjega umivanja. Las s tem »oblečemo« oziroma na njem naredimo tanek film.
Večina sredstev za mehčanje las in lažje razčesavanje je v certificirani naravni kozmetiki prepovedanih. Večinoma gre za zelo strupene snovi za vodne organizme (na primer cetrimonijev klorid, behentrimonijev klorid …). Obstajajo le redke svetle izjeme, ki so dovoljene in prav te uporablja Simeona.
Želim si, da te je prepričala moja razlaga in da se boš pridružila vedno večjemu številu zadovoljnih uporabnic Simeoninega balzama. Balzam za suhe lase lahko naročiš tu, balzam za mastne lase pa tu.
Potrebno je biti prijavljen za objavo komentarja.