V tokratnem blogu bom na kratko opisal nekatere najpomembnejše sestavine, ki so prisotne v Simeoninih šamponih.
Rastlinski izvlečki
Koprivo vidim kot eno najbolj zdravilnih in najbolj hranljivih rastlin. Le malokatera rastlina je namreč uporabna od korenine do cveta. Lahko jo uživamo surovo, pečeno ali pa kuhano. Za potrebe zeliščarstva sušimo liste, v lasni kozmetiki pa so najbolj dragocene njene korenine. Iz njih v Simeoni pripravljam rastlinski izvleček, katerega namen je zmanjševanje prhljaja in izpadanja las.
Poleg koprivinih korenin je v šamponu prisoten tudi rastlinski izvleček brezovih listov. Breza namreč odlično neguje poškodovano lasišče, saj deluje protivnetno, zmanjšuje delež prhljaja in ima toničen učinek na lasišče.
Vlažilna sredstva
Vzrok suhe kože je največkrat poškodovana zunanja (rožena) plast povrhnjice, čez katero zaradi različnih poškodb izhlapeva voda. Razlogi za poškodovano kožo oziroma lasišče so največkrat: uporaba agresivnih šamponov ali barv za lase, UV žarki, suh zrak, morska voda, itd.
Že v imenu Simeoninega šampona je navedeno, da vlaži in neguje lase. Za vlaženje in nego je zadolžena skupina sestavin, ki se imenujejo vlažilna sredstva. Delimo jih na vlažila, emoliente in okluzive. Za pravilno delovanje kože potrebujemo vse.
Pa se osredotočimo danes na prva, torej vlažila. Gre za sestavine, ki koži dovajajo vodo.
V Simeoninem šamponu jih je kar osem. Naj jih naštejem: glicerin, betain, provitamin B5, proteini svile in riža, sok aloe vera, inulin ter kvaterniziran med.
Vsi skupaj delujejo v sinergiji na več področjih hkrati. Koži dovajajo njej nujno potrebno vodo, obenem pa tudi zmanjšujejo agresivnost penilnih sredstev, olajšajo prehod aktivnih učinkovin v kožo in okrepijo lase.
Penilna sredstva
Penilna sredstva oziroma površinsko aktivne snovi, kot jih tudi imenujemo, so najbolj pomemben del šampona. Gre namreč za sestavine, ki lase in lasišče očistijo. Ta sredstva ne smejo biti preveč agresivna, saj bi sicer lahko poškodovala ali pa izsušila lase in lasišče. Posledice suhega lasišča so največkrat srbečica in prhljaj.
V kozmetiki se zelo pogosto uporabljajo sulfatni penilci, ki so zelo učinkoviti in poceni, a na žalost tudi zelo agresivni. Najbolj poznan je Sodium Lauryl Sulfate (natrijev lavril sulfat), večkrat označen kar s kratico SLS.
V Simeoninem šamponu teh sestavin seveda ne boš našla. Večina sulfatnih penilcev je namreč v certificirani naravni kozmetiki prepovedanih. Simeonin šampon vsebuje dva penilca: Coco-Glucoside (Koko-glukozid) in Sodium Cocoyl Glutamate (natrijev kokoil glutamat). Oba sta pridobljena iz naravnih virov. Sintetizirajo ju iz kokosovega olja, koruznega škroba in pšeničnih proteinov.
Eterična olja
Gre za zadnjo od sestavin izdelkov, pa vendar tisto, ki jo stranka po navadi najprej zazna – to je seveda vonj.
Simeona ne vsebuje nobenih umetnih arom, pač pa za vonj njenih izdelkov skrbijo izključno eterična olja. Šampon tako vsebuje kar pet eteričnih olj in prav vsak prispeva svoj del v mozaiku vonja končnega izdelka.
Eterična olja so sicer koncentriran rastlinski izvleček, pridobljen z destilacijo različnih delov rastlin, na primer: cvetov, listov, lubja, lesa, plodov, smole.
V šamponu in balzamu Simeona lahko najdeš celoten spekter eteričnih olj. Pa vendar njihova naloga ni samo vonj. Delujejo tudi protimikrobno, antioksidativno, repelentno in protitumorno. Prek vonja pa delujejo tudi na naše počutje.
Vsako od eteričnih olj v izdelkih Simeona ima poleg vonja tudi svojo nalogo, s katero podpira druge sestavine.
Eterično olje bosvelije pomaga pri suhi in poškodovani koži.
Eterično olje evkalipta pomaga pri poškodovani koži.
Eterično olje liceja je v pomoč pri aknah.
Eterično olje cedre ugodno vpliva na rast las.
Eterično olje rožnega lesa pomaga pri negi občutljive in razdražene kože.
Zbrani v šamponu Simeona skupaj dosežejo sinergijsko delovanje.
Potrebno je biti prijavljen za objavo komentarja.