Ali veš, da obstaja velika možnost, da izdelek, ki si ga kupila v veri, da je naraven ali pa certificirano naraven, v resnici ni nič od tega? Po vsej verjetnosti sicer res vsebuje nekaj naravnih sestavin (mimogrede, tudi voda spada mednje), a hkrati vsebuje tudi velik delež sestavin, ki niso naravne. Še več, mnogokrat gre za zelo agresivne sestavine, ki so tudi toksične za okolje.
Na trgu naravne kozmetike vlada ogromna zmeda, ki je posledica neurejene zakonodaje. Ogromno je zavajanja, ki pa se odraža na različne načine: zavajajoče navedbe, nazivi, lažni certifikati, ponarejeni certifikati itd.
Tematika je zelo obsežna, zato bom v seriji blogov izpostavil in predstavil vso problematiko zavajanja v sferi naravne kozmetike. Menim namreč, da le ozaveščen kupec lahko presodi, kaj je dobro – da lahko kupi dobro.
Zavajanje z besedo »naravno«
Mnogo blagovnih znamk – in pri tem Slovenija ni nobena izjema – grdo zavaja s svojimi označbami na izdelkih. Računajo na kupce, ki jim slepo zaupajo in ne poznajo sestavin, hkrati pa lahko z lažnimi označbami dosežejo višjo ceno. Na koncu smo zaradi takega početja prikrajšani vsi. Stranke ne dobite izdelka, ki ste ga želele, temveč takega, ki ste ga kupile pod pretvezo lažnih navedb, hkrati pa slaba luč pade na vse proizvajalce naravne kozmetike, ki se trudimo strankam zagotoviti kar najbolj naravne in vrhunske izdelke.
Zakaj jih nihče ne preganja?
Področje naravne kozmetike ni zakonsko urejeno. Glede na zakonodajo EU (ES 1223/2009), s katero je usklajena tudi slovenska, ni nikakršnih predpisov, kolikšen delež naravnih sestavin naj vsebuje izdelek, da je lahko označen kot naraven. (vir)
Zakonodaja narekuje le, da izdelkom ne smemo pripisovati značilnosti, ki jih v resnici nimajo. Torej se izdelek lahko trži kot naraven že, če ta vsebuje samo delček naravnih sestavin. V praksi to pomeni, da je že en (!!!) odstotek naravnih sestavin dovolj, da se izdelek lahko imenuje naraven.
Ker pa ljudje postajajo pozorni na take marketinške trike, so nekateri prodajalci že začeli uporabljati podobne nove besedne zveze. Mednje sodijo: »Fresh«, »Natural formula«, »Bio formula«, »Natural experience« itd …
Ker si v Simeoni ne želim težav ali možnih povračilnih ukrepov s strani katerega od kozmetičnih podjetij, ne bom objavil fotografij izdelkov, temveč navedel le njihove sestavine. Poudaril bi rad, da so vsi podatki le informativne narave. Namen bloga je povečati ozaveščenost kupcev pred morebitnim zavajanjem, kar nam je vsem (upam) skupen interes.
Poglejmo si nekaj primerov. Nenaravne/sporne sestavine, ki jih certifikati naravne kozmetike večinoma ne dovoljujejo, so obarvane modro.
Izdelek 1:
Na embalaži navajajo, da gre za znanost iz narave, izdelek pa vsebuje »bio tehnologijo«. Vse skupaj je zapakirano v lično zeleno plastenko, kar pri kupcu vzbudi dodatno zaupanje, da gre za nekaj res naravnega.
INCI: Aqua, Cyclomethicone, PhenylTrimethicone, Cetyl PEG/PPG-10/1 Dimethicone, Dimethiconol, Polyquaternium-16, Parfum, Lactic Acid, Tocopheryl Acetate, Rosa Damascena Flower Water, Cetrimonium Chloride, Sodium Benzoate, Hexyl Cinnamal, Citronellol, Geraniol, Alpha-IsomethylIonone, Hydrolyzed Keratin, Malus Domestica Fruit Cell Culture Extract, Sodium Sulfate, Linalool, Phenoxyethanol, Potassium Sorbate, Benzyl Alcohol.
Izdelek 2:
Predstavljajo ga kot certificiran naraven kozmetični izdelek, kljub temu, da vsebuje več sestavin, ki nikakor niso primerne za certificirano naravno kozmetiko.
INCI: Aqua, Persea Gratissima Butter, Argania Spinosa Oil*, Behentrimonium Methosulfate, Cyclomethicone, Cetearyl alcohol, Sodium Lactate*, D-Panthenol, Cetrimonium chloride, Cetyl/Stearyl alcohol, Glyceryl Stearate, Hydrolized Silk Amino Acid Powder, Gluconolactone, Hydrolysed Wheat Protein, Plumeria Alba flower extract, Sodium Benzoate, Linalool**.
Izdelek 3:
Celotna blagovna znamka se oglašuje kot ekološka kozmetika, pa kljub temu vsebuje sporno kationsko spojino.
INCI: Aqua, Cetearyl Alcohol, D-panthenol (Provitamin B5), Betaine, Glycerin, Behentrimonium Chloride, Distearylethyl Dimonium Chloride, Persea Gratissima (Avocado) Oil, Tocopherol, Mica ( CI 77019 ), Lactic Acid, Benzyl Alcohol, Aroma, Titanium Dioxide (CI 77891), Sodium Benzoate, Pyrus Cydonia (Quince) Fruit Extract, Hydrolyzed Wheat Protein, Urtica Dioica (Nettle) Leaf Extract, Potassium Sorbate, Limonene**, Linalool**.
Kaj lahko zaključimo?
Kot vidimo, so velik problem v vseh »naravnih« izdelkih silikoni (cyclomethicone, dimethicone … ) in kationske spojine (cetrimonium chloride, behetrimonium chloride…). Obe sestavini sta potrebni za lažje razčesavanje in večjo mehkobo las. Kot formulator naravne kozmetike vem, da je obe sestavini res težko zamenjati, saj enostavno nimajo enakovredne naravne zamenjave, a hkrati so tudi izredno škodljive (toksične) za okolje, predvsem za vodne organizme.
Toliko za tokrat. V naslednjem blogu pa bom razložil več o zavajanju z lažnimi/ponarejenimi certifikati.
[…] sem opisal že v prejšnjem blogu: »Zavajanje kupcev, 1. del: Lažnih certifikatov in označb v naravni kozmetiki v Sloveniji (žal) ni …, področje naravne kozmetike ni zakonsko urejeno. Vsak produkt, ki vsebuje več kot en (!) odstotek […]